Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... EXECUTARI SILITE
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

EXECUTARI SILITE

Buna ziua,
As dori sa stiu daca in cazul in care am primit o hotarare de executare silita si au trecut mai mult de 15 zile ma mai pot indrepta impotriva bancii sau a recuperatorilor care au preluat creanta.
Se poate formula contestatie la executare si impotriva ultimului act de executare silita comunicat de executor, in termen de 15 zile de la comunicare. In cadrul dosarului executional se vor emite si alte acte de executare. In cadrul contestatiei se solicita suspendarea executarii silite. Se poate formula si o cerere separate pentru constatarea caracterului abuziv al clauzei privind comisionul de administrare. Teoretic, daca suma perceputa in plus de banca cu titlu de commision de administrare este mai mare decat suma restanta se anuleaza executarea silita intrucat creanta nu indeplineste conditiile de a fi certa lichida si exigibila. Creditul se repune pe rol iar rata ce se va achita nu va mai contine comisionul de administrare. Exista si alte solutii procedurale. Depinde de situatia concreta in care va aflati. Faptul ca ABN a fost preluata de RBS nu va afecteaza.
Din pacate au trecut cele 15 zile.
In cadrul dos executional se vor emite si alte acte de executare (se va institui poprire pe conturi, pe veniturile din salarii, se va incepe executarea impotriva bunurilor immobile, etc.) care vor putea fi contestate in termen de 15 zile de la comunicare !!! Deci, mare atentie!
IMicro Bucuresti, Consilier juridic