Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca si in specialitate dupa efectuarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca si in specialitate dupa efectuarea concediului pentru cresterea copilului...

1. X este angajata pe perioada determinata.
2. Are 3 ani vechime in munca.
3. Intra in concediu de maternitate cu 21 de zile inainte de incetarea de drept a contractului de munca pe perioada DETERMINATA.
4. Efectueaza cei doi ani de concediu pentru cresterea copilului.
5. La reangajare vechimea sa in munca si specialitate va fi de:
a. 3 ani,
b. 5 ani?
“6. În legătură cu susţinerea privind înfrângerea prevederilor art.15 alin.(2) din Constituţie, potrivit jurisprudenţei Curţii Constituţionale, concretizată, de exemplu, prin Decizia nr.330 din 27 noiembrie 2001, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.59 din 28 ianuarie 2002, o lege nu este retroactivă atunci când modifică pentru viitor o stare de drept născută anterior şi nici atunci când suprimă producerea în viitor a efectelor unei situaţii juridice constituite sub imperiul legii vechi, pentru că în aceste cazuri legea nouă nu face altceva decât să reglementeze modul de acţiune în timpul următor intrării ei în vigoare, adică în domeniul ei propriu de aplicare.
7. Rezultă că retroactivitatea legii priveşte modificarea unei situaţii pentru trecut, iar nu reglementarea diferită a unei situaţii juridice pentru viitor. În aceste condiţii, Curtea nu poate reţine argumentele privind înfrângerea prevederilor art.15 alin.(2) din Constituţie.”

(decizia nr. 1321 din 11 octombrie 2011, Curtea Constitutionala)
Principiul neretroactivității legii civile – doctrina reflectată în jurisprudența Curții Constituționale
PUSKÁS Valenn-Zoltán Judecător la Curtea Constuţională
Ioana Marilena CHIOREAN Magistrat-asistent la Curtea Constuţională

[ link extern ]
Buna ziua,
Imi spuneti va rog daca constituie vechime in munca si serviciu urmatoarea situatie: in 01.05.2009 -
01.12.2009 somaj( somaj initial 1 an) , am intrerupt la 01.12.2009 cand am beneficiat de concediu prenatal, apoi pe 19.01.2010 s-a nascut copilul si pe 03.03.2010 am intrat in CCC de 2 ani. Dupa am continuat cu restul de somaj si am nascut a doua oara 13.04.2012- tot cu concediu prenatal si apoi cu CCC pana in 14.03.2014. In prezent sunt angajata si as vrea sa stiu daca beneficiez de acesti ani la calculul sporului de vechime. Multumesc anticipat.
G.Marina, utilizator
Perioada de somaj nu constituie vechime in munca si in specialitate.

Incepand cu 20.01.2007, perioada CCC constituie vechime în munca şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.

Incepand cu 01.01.2012, perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.
Multumesc.

Cornel Vasile a scris:

Perioada de somaj nu constituie vechime in munca si in specialitate.

Incepand cu 20.01.2007, perioada CCC constituie vechime în munca şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.

Incepand cu 01.01.2012, perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.