Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DECIZIE MICSORARE SALARIU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DECIZIE MICSORARE SALARIU

Daca am semnat o decizie de micsorare salariu in luna mai anul curent o mai pot contesta in instanta daca a trecut termenul legal de 30 zile ? Mentionez ca am semnat decizia respectiva unde am scris "cu obiectiuni" si in care decizie se face referire doar la salariul brut ca se diminueaza de la o suma la alta mai mica,fara a face referire la sporuri.Aveam sporuri care in decizia respectiva nu sunt specificate !
Stiu ca este tardiva contestarea dar am fost fortat de imprejurari !
Termenul este de 45 de zile de la data luarii la cunostinta de modificarea respectiva.

Daca a expirat acest termen, nu mai puteti face nimic, intrucat o eventuala contestatie va fi respinsa ca fiind tardiv depusa.

Daca aveti un motive temeinic justificat ,puteti solicita repunerea in termen.

Detalii despre repunerea in termen :
[ link extern ]
Daca aceasta decizie nu are numar de inregistrare de la unitate,ci doar acel numar ce reiese din introducerea in REVISAL,este valabila ? se poate contesta prin prisma acestui aspect ?
Indiferent de ce motiv s-ar invoca,termenul de contestatie a expirat.

Nu se poate vorbi despre valabilitatea unei decizii , daca nu exista si text de lege care sa reglementeze continutul acesteia.
Dar daca nu se face referire la sporuri absolut deloc in prezenta decizie,ce sa inteleg ? ca daca salariul brut se dimnueaza sporurile sunt incluse in salariul diminuat sau la acesta se aplica repectivele sporuri ?
In opinia mea, sporurile se vor aplica la salariul brut diminuat, avand in vedere ca in decizie nu se face referire la sporuri.