avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamuriri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamuriri

Sunt casier intr-o institutie bancara. De trei ani si trei luni nu se respecta programul de lucru, adica,in loc de 8 ore cum sunt prevazute in CCM, in fiecare zi lucram 9 ore, altfel se fac presiuni si amenintari. Ce masuri trebuie sa intreprind pentru a recupera acele ore lucrate suplimentar, dupa cum prevede si Codul Muncii. In cat timp pot solicita acest lucru? Mentionez ca, nu am fost platita, nu am avut liber, nu am primit nimic pentru acele ore suplimentare, dar am fost pontata ca am lucrat 8 ore pe zi. Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:01, 17 Octombrie 2015
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz firme bunul666 bunul666 VREAU SA DAU IN JUDECATA FIRMA LA CARE LUCREZ CA SOFER PENTRU NEPLATA ORELOR SUPLIMENTARE SI PROGRAM ABUZIV. AS VREA SA STIU DACA AM SANSE DE CASTIG ? (vezi toată discuția)
Dreptul la concediu mikiuzun mikiuzun La firma unde lucrez vom primi 7 zile lucratoare de concediu si ce putem face pentru a primi cele 10 zile prevazute de lege?Alta probema este ca lucram sambata ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare soluicius soluicius Buna ziua, Lucrez intr-o fabrica ca functionar administrativ. Aici sefii te obliga sa faci cat mai multe ore suplimenatre(in jur de 11-12 ore de L-V, si 8 ore ... (vezi toată discuția)