Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare mostenire

Buna seara! La intocmirea certif. de mostenitor am renuntat la partea mea din mostenire. Mai tarziu am cumparat cu contract de vnzare-cumparare
partea de mostenire a mamei ( in contract se mentioneaza cota din mostenire si apoi se nominalizeaza fiecare obiect cumparat). Contractul a fost incheiat la notariat si a fost inregistrat in registrul de transcriptiuni si inscriptiuni la judecatorie.
INTREBAREA: este o vanzare pura, de drept comun, sau este vanzare a drepturilor succesorale ? Adica desi am renuntat la mostenire, acum devin din nou mostenitor ?
Nu ati cumparat drepturi succesorale, ati cumparat bunuri concrete, evidentiate. Vorbim de o vanzare-cumparare a unor bunuri si nu a unor drepturi succesorale.

O data ce ati renuntat la mostenire, nu mai puteti fi iar mostenitor.
Daca nu s-a efectuat partajul intre mostenirori este o vanzare de drepturi succesorale. Daca se efectuase partajul intre mostenitori atunci este o vanzare de bunuri individual determinate
Dupa vanzare s-a facut o tranzactie cu obiectul partaj succesoral si s-a facut iesirea din indiviziune. La momentul partajului un mostenitor avea ceva mostenire iar, celalalt nu mai avea pt. ca renuntase, dar avea bunurile cumparate de la un alt mostenitor(mama sa).

Secţia civilă a Curţii de apel
Decizie nr. 1354/1998
din 01/01/1998
(Craiova). Vânzarea drepturilor succesorale, admisibilitate, condiţii.

Vânzarea (cesiunea) unei moşteniri (art. 1399-art. 1401 Cod civil) este un contract prin care titularul unui drept succesoral înstrăinează cu titlu oneros acest drept altei persoane. Ea poate avea loc numai după deschiderea succesiunii. Moştenirea nedeschisă nu poate fi înstrăinată (nulla est viventis hereditas), nici chiar cu consimţământul persoanei despre a cărui moştenire este vorba (art. 702 şi art. 965 Cod civil)
Vânzarea poate avea ca obiect fie moştenirea dobândită de vânzător, fie dreptul asupra unei universalităţi (patrimoniul persoanei decedate), dacă este singurul moştenitor, fie cota parte indiviză asupra universalităţii (moştenitor cu titlu universal).
Dacă moştenitorul, sau moştenitorii în caz de pluralitate, înstrăinează drepturi determinate din moştenirea deschisă, se aplică regulile generale ale vânzării, nefiind vorba despre o moştenire, ci de drepturi asupra universalităţii.
Statescu, utilizator