avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie executor judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie executor judecatoresc

Buna ziua ,
Vineri am primit pe e-mail si pe SMS , din partea bancii unde am cont , fata de faptul ca mi s-a pus poprire pe conturi din partea unui executor judecatoresc , dandu-mi-se 2 sume separate de platit si un numar de dosar din 2014;
astazi (luni) am fost la executorul judecatoresc in cauza sa aflu despre ce este vorba , la care acesta mi-a dat un singur document , un proces verbal de contraventie pt neplata rovignetei din anul 2011;
eu am cautat in actele mele de la administratia fiscala si am gasit toate chitantele cu care am platit acea amenda la CANDR (prin administratia fiscala , care nu mi-a mentionat expres ca am de plata si cei 28euro separat catre CANDR -nu prin fisc- astfel ca aceasta suma a ramas neachitata;
acum judecatorul executoresc imi da prin intermediul bancii un numar de dosar din 2014 , prin care se cere poprire separata pe cei 28E o data si inca in jur de 300 lei -care nu se specifica nicaieri este onorariul sau de executor judecatoresc;
mentionez ca nu am primit in acest an nici o instiintare de executare silita ,premergatoare actului propriu-zis de executare silita -respectiv poprirea pe conturi;
ca sa recapitulez , sunt de acord sa platesc cei 28E din anul 2011 pe care nu i-am achitat catre CNADR dar nu si onorariul executorului deoarece nu am fost instiintat ca acest dosar este pe rol (executorul mi-a spus astazi ca ei m-au instiintat in luna august a acestui an , dar eu nu am primit nimic);
ce ma sfatuiti sa fac in aceasta chestiune(recuperare onorariu judecatoresc?)
va multumesc
Cel mai recent răspuns: ralucapopescu , utilizator 19:52, 19 Octombrie 2015
Nu aveti ce sa faceti ,din momentul in care dosarul de executare a fost inregistrat de catre executor acesta poate stabili cheltuielile de executare pt ,,munca depusa''.
ralucapopescu a scris:

Buna ziua ,
Vineri am primit pe e-mail si pe SMS , din partea bancii unde am cont , fata de faptul ca mi s-a pus poprire pe conturi din partea unui executor judecatoresc , dandu-mi-se 2 sume separate de platit si un numar de dosar din 2014;
astazi (luni) am fost la executorul judecatoresc in cauza sa aflu despre ce este vorba , la care acesta mi-a dat un singur document , un proces verbal de contraventie pt neplata rovignetei din anul 2011;
eu am cautat in actele mele de la administratia fiscala si am gasit toate chitantele cu care am platit acea amenda la CANDR (prin administratia fiscala , care nu mi-a mentionat expres ca am de plata si cei 28euro separat catre CANDR -nu prin fisc- astfel ca aceasta suma a ramas neachitata;
acum judecatorul executoresc imi da prin intermediul bancii un numar de dosar din 2014 , prin care se cere poprire separata pe cei 28E o data si inca in jur de 300 lei -care nu se specifica nicaieri este onorariul sau de executor judecatoresc;
mentionez ca nu am primit in acest an nici o instiintare de executare silita ,premergatoare actului propriu-zis de executare silita -respectiv poprirea pe conturi;
ca sa recapitulez , sunt de acord sa platesc cei 28E din anul 2011 pe care nu i-am achitat catre CNADR dar nu si onorariul executorului deoarece nu am fost instiintat ca acest dosar este pe rol (executorul mi-a spus astazi ca ei m-au instiintat in luna august a acestui an , dar eu nu am primit nimic);
ce ma sfatuiti sa fac in aceasta chestiune(recuperare onorariu judecatoresc?)
va multumesc


contestati executare pe motivul netrasmiterii somatie de executare
executorul poate sa puna poprire pe conturi fara sa te anunte
dar e obligat de lege sa transmita somatie de plata in din dosarul de executare silita

art. 387 din noul cod de procedura civila spune
- In afara de cazurile in care legea prevede altfel, executarea poate incepe numai dupa ce se va comunica debitorului o somatie care va cuprinde urmatoarele:
1. denumirea si sediul organului de executare;
2. data emiterii somatiei si numarul dosarului de executare;
3. numele si domiciliul sau, dupa caz, denumirea si sediul debitorului;
4. aratarea titlului executoriu anexat in baza caruia urmeaza sa se faca executarea silita;
5. termenul in care cel somat urmeaza sa-si execute de bunavoie obligatia prevazuta in titlul executoriu si aratarea consecintelor nerespectarii acesteia;
6. semnatura si stampila organului de executare.
Daca in termenul aratat in somatie debitorul nu-si executa de bunavoie obligatia, executorul judecatoresc va proceda de indata la executarea silita.
Ultima modificare: Luni, 19 Octombrie 2015
fyeratanye, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
de acord ca poprirea se face fara somatia dar executarea silita o obligatoriu somatie
Ptr.cine nu stie,poprirea este o forma de urmarire silita ,adica executare silita(art.781NCPC), si se face fara somatie[Art.783(1)NCPC].

Alte discuții în legătură

Poprire pe salar pentru cheltuieli de judecatã Cristian Marian Cristian Marian Două procese pierdute de subsemnatul în instanță. Nu vreau să-i dau părții adverse toată suma o dată, pentru că aceste procese au fost ... (vezi toată discuția)
Ajuooor! O matusa a mea a avut datorii la RAJA in valoare de 3 milioane.Le-a achitat mai greu dar le-a achitat. Ieri a primit insa de la executor o instiintare ... (vezi toată discuția)
Executare silită. este legal să mi se blocheze contul fără înștiințare prealabilă? miaunica74 miaunica74 Bună ziua este legal sa mi se blocheze contul de salarii de un executor judecătoresc fără a fi înștiințați în prealabil despre ce este vorba (vezi toată discuția)