Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Absolvirea de la plata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Absolvirea de la plata pensiei alimentare

Buna ziua! Instanta a stabilit plata pensiei alimentare pentru doi minori, de catre tatal copiilor. Dupa cateva luni de la divort, cei doi au incheiat un contract de partaj voluntar la notariat, prin care el cedeaza apartamentul fostei sotii in schimbul absolvirii de la plata pensiei pt cei doi copii.
Va rog sa-mi precizati daca poate fi anulata, la notariat, aceasta plata a pensiei stabilite de catre instanta. Va multumesc!
1. clauza stabilita la notar, prin care sotul este absolvit de plata pensiei alimentare este nula de drept, notarul public trebuia sa stie acest lucru.
2. pensia alimentara nu este dreptul fostei sotii, este dreptul minorilor.
3. tatal minorilor poate fi obligat oricand sa achite respectiva pensie.
4. neplata respectivei pensii timp de 3 luni constituie fapta prevazuta de legea penala, art. 378 cod penal
Plata pensiei de intretinere pt minori nu are nicio legatura cu partajul bunurilor sotilor.

Pensia trebuie platita indiferent de ceea ce se decide vis a vis de partaj.

In opinia mea, o astfel de intelegere contravine normelor legale imperative si afecteaza in sens negativ interesul superior al copiilor.

Intre dvs puteti face acea conventie, in sensul ca fosta sotie nu va pretinde plata pensiei pt minori.