Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum procedez cu o angajata care nu a revenit la munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum procedez cu o angajata care nu a revenit la munca dupa concediul de crestere copil?

Buna ziua,
O angajata nu a mai venit la munca dupa perioada de crestere copil. I-am trimis deja doua notificari. Va trebui sa ii desfac contractul pentru absente nemotivate. Cu ce articol ii voi face incetarea?
Va multumesc.
Incepand cu data cand trebuia sa revina la munca, ii faceti decizie de incetare a suspendarii c.i.m. , dupa care o pontati nemotivat.

Absenta nemotivata de la locul de munca il indreptateste pe angajator sa inceapa procedura de cercetare disciplinara, in vederea aplicarii uneia dintre sanctiunile de mai jos:
a) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
b) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
c) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
d) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Atentie la art.25 din OUG 111/2010.
Potrivit art. 25 alin. 3 din OUG 111/2010, angajatorul are interdictia de a nu va concedia pe o durata cu pana la 6 luni de la data revenirii din CCC.
Interpretarea este in sensul ca de la data revenirii din CCC persoana respectiva nu poate fi concediata pe o durata cu pana la 6 luni de zile calculata de la data revenirii din CCC.

Dupa aceasta perioada, angajatorul poate decide concediere persoanei respective.

Sintagma "cu pana la 6 luni" semnifica faptul ca aceasta perioada este perioada maxima , angajatorul avand posibilitatea ca prin Reg.Intern sau ccm sa stabileasca o perioada mai mica.

Textul de lege nu prevede o durata fixa pentru interzicerea concedierii .