Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate fi inchiriat un apartament fara succesiune in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate fi inchiriat un apartament fara succesiune in lipsa acordului tuturor mostenitorilor?

Buna ziua,sotul meu mai are 2 surori.Apartamentul in care locuim este pe numele parintilor lui insa mama lui a decedat acum 9 ani dar nu s-a facut succesiune dupa decesul acesteia.Una dintre surori cu care inca locuim ne-a amenintat ca se va muta dar ca ea va trimite chiriasi in locul ei.Este posibil acest lucru cu acordul socrului meu?Mentionez ca pe noi nu ne-a intrebat nimeni daca vrem sau nu acest lucru si sincer mi se pare absurd sa ajung sa locuiesc cu nistre straini fara a fi deacord si sa impart cu acestia bunurile realizate impreuna cu sora sotului meu. Ce putem face in acesta situatie? Va multumesc
Proprietarul de drept al bunului imobil are dreptul legal sa dispuna dupa propriul interes de apartament
Contractul de inchiriere trebuie semnat de catre proprietarii bunului imobil
Daca nu s-a facut succesiunea ,in lipsa unuia dintre proprietari,legal nu se poate incheia contract de inchiriere