avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite si taxe locale 2016
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite si taxe locale 2016

Buna seara,
Va rog sa aveti amabilitatea si sa-mi precizati daca , in conformitate cu prevederile Titlului IX din Legea nr. 227/2015 - Noul Cod fiscal , contribuabilii , persoane fizice, care detin in proprietate mai multe cladiri mai platesc impozit majorat incepand cu a doua cladire, asa cum se intampla acum.
Ridic aceasta problema pentru ca , din ce am citit eu in Noul Cod fiscal , incepand cu 01.01.2016 aceasta impozitare suplimentara a fost eliminata, dar cu toate acestea mai sunt consilii locale care intentioneaza sa o pastreze si pentru anul 2016 . Este justificata legal o astfel de masura ? In caz afirmativ care este temeiul legal ? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: MihaiLucian999 , utilizator 20:17, 22 Octombrie 2015
Nu este legal.
Potrivit noului cod fiscal intervine o impozitare diferențiată în funcție de scopul folosinței respectivei locuințe.

- legea 227/2015, titlul IX, cap II
[ link extern ]


Multumesc pentru opinie. Asa cred si eu , dar sunt contrazis de "practica" unor Consilii Locale.
Consiliile locale vor adopta hotarârile privind nivelurile impozitelor si taxelor locale până pe data de 7 noiembrie 2015, potrivit art 495, lit.f din legea 227/2015 privind Codul fiscal - Monitorul Oficial al Romaniei nr.688/10.09.2015
Citiți acest articol:
www.avocatnet.ro/content/art...
Cunosc prevederile legale, am citit cu atentie din NCF 2016 titlurile care intereseaza pe toti contribuabilii , unul fiind cel referitor la Impozitele si taxele locale. Am facut referire la propunerea de Hotarare privind impozitele si taxele locale pentru anul 2016 , a unui CL , publicata pe site-ul acestuia, care face vorbire tocmai despre cele relatate de mine. Nefiind de specialitate am crezut ca am pierdut sau nu am inteles vreun amanunt , motiv pentru care m-am adresat pe forum. Multumesc mult pentru opinie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe si impozite Angela71 Angela71 Buna ziua , am fost ieri si am achitat integral impozitul si alte taxe mi s-a spus ca numai este valabil cu bonificația stabilită de către consiliile locale ... (vezi toată discuția)
Mai exista taxa hoteliera? adela05 adela05 As vrea sa stiu daca de la 01.01.2016 s-a scos taxa hoteliera. Multumesc (vezi toată discuția)
Impozite locale !! jeni-constantin jeni-constantin Buna ziua, Detin un teren mostenire de la tata de circa 1500 mp in Chiajna, Ilfov, pe anul 2014 si 2015 am avut de plata impozit pt acest teren cate 1 leu ( ... (vezi toată discuția)