Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Repunere pe rol a cauzei suspendate potrivit art. 242 ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Repunere pe rol a cauzei suspendate potrivit art. 242 alin. 1 Cod Proc. Civ.

Buna ziua,

Intr-un dosar am primit:
Solutia pe scurt: In temeiul art. 242 alin. 1 Cod proc.civ, suspendă judecata. Cu recurs pe durata suspendării. Pronunţată în şedinţă publică azi, 06.10.2015.
Document: Încheiere - Suspendare 06.10.2015

Intrebare:
Trebuie facut recurs sau se poate depune o cerere de repunere pe rol?
Care sunt termenele pentru variantele susmentionate?

In speranta unui(unor) raspuns(uri) prompt(e), va multumesc anticipat.

P.S. Art 242 NCPC alin 2 stipuleaza:
La cererea părţii, judecata va fi reluată dacă obligaţiile la care se referă alin. (1) au fost îndeplinite şi, potrivit legii, aceasta poate continua.
eduardvl, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu stiam care este termenul in care cererea initiala devenea perimata.
Multumesc foarte mult.
Puteti formula recurs sau, cerere de repunere pe rol in termen de 6 luni de la data suspendarii, dupa 6 luni intervine perimarea.[Art.416(1) NCPC.].