avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Repunere pe rol a cauzei suspendate potrivit art. 242 ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Repunere pe rol a cauzei suspendate potrivit art. 242 alin. 1 Cod Proc. Civ.

Buna ziua,

Intr-un dosar am primit:
Solutia pe scurt: In temeiul art. 242 alin. 1 Cod proc.civ, suspendă judecata. Cu recurs pe durata suspendării. Pronunţată în şedinţă publică azi, 06.10.2015.
Document: Încheiere - Suspendare 06.10.2015

Intrebare:
Trebuie facut recurs sau se poate depune o cerere de repunere pe rol?
Care sunt termenele pentru variantele susmentionate?

In speranta unui(unor) raspuns(uri) prompt(e), va multumesc anticipat.

P.S. Art 242 NCPC alin 2 stipuleaza:
La cererea părţii, judecata va fi reluată dacă obligaţiile la care se referă alin. (1) au fost îndeplinite şi, potrivit legii, aceasta poate continua.
Ultima modificare: Joi, 22 Octombrie 2015
eduardvl, utilizator
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 13:06, 26 Octombrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Nu stiam care este termenul in care cererea initiala devenea perimata.
Multumesc foarte mult.
Puteti formula recurs sau, cerere de repunere pe rol in termen de 6 luni de la data suspendarii, dupa 6 luni intervine perimarea.[Art.416(1) NCPC.].

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare definitiva suspendare proces civil teisoara teisoara În temeiul art. 242 alin. 1 N.C.P.C. suspendă judecarea cauzei având ca obiect „pretenţii”, ..... acest lucru s-a produs in ... (vezi toată discuția)
Proceduri la instanta cu mari semne de intrebare ContSters277534 ContSters277534 Am deschis o actiune pe obligatia de a face in anul 2013. La un an mi s-a cerut de raspuns la anumite cerinte si am raspuns in scris cu confirmare de primire. ... (vezi toată discuția)
”cu recurs pe întreaga durată a suspendării.” viktorV viktorV Bună ziua ! Cine îmi poate explica ce înseamnă : ”...Cu recurs pe întreaga durată a suspendării.” Contextul întreg al dispozitivului, este ... (vezi toată discuția)