Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Radiatiile in mediu privat
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Radiatiile in mediu privat

Buna ziua! Lucrez la un centru de radiologie dentara (in sistem privat)... Exista vreo lege care sa-l oblige pe angajator sa recunoasca vreo grupa de munca sau ar trebui sa fie ceva mentionat in contractul de munca ? ...intreb pentru ca angajatorul sustine ca cei din sistemul privat nu beneficiaza
Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare (in care este stabilit si modul de acordare a de grupelor de munca) se aplica atat pentru firmele din mediul privat cat si pentru firmele/ institutiile de stat.
Lucratorii din mediul privat beneficiaza de aceleasi drepturi cu si lucratorii din firmele/ institutiile de stat.
Pentru a beneficia de conditii speciale de munca, firma trabuia sa intocmeasca niste documentatii (vezi HG nr. 1025/ 2003 cu modificarile si completarile ulterioare, ultima fiind HG nr. 1273/ 2012), sa obtina avizul ITM/ Inspectia muncii si in plus firma si activitatea dvs. sa se regaseasca nominalizate in anexa 2 si anexa 3 la Legea nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare. La nivelul firmei trebuia emisa decizie anuala de nominalizare a beneficiarilor de conditii speciale de munca.
Pentru a beneficia de conditii deosebite de munca, firma trebuia sa intocmeasca niste documentatii, sa obtina avizul ITM/ Inspectia muncii si sa emita decizii anuale de nominalizare a beneficiarilor de conditii deosebite de munca conform prevederilor HG nr. 261/ 2001 cu modificarile si completarile ulterioare, ultima fiind HG nr. 1173/ 2014.
Multumesc frumos!