Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... certificat copil cu tata nenatural
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

certificat copil cu tata nenatural

cum se poate sterge dintr-un certificat de nastere numele tatalui,daca acesta nu este cel adevarat
justitiara13, utilizator
copilul s-a nascut in casatorie , in afara ei, cand? dati ceva detalii, altfel.. stergeti cu pasta corectoare :D
nu a existat nici o casatorie
si barbatul l-a recunoscut si nu e al lui in realitate ?
Va contesta in instanta recunoasterea pt ca nu corespunde adevarului.

Art. 420
Contestarea recunoaşterii de filiaţie
(1) Recunoaşterea care nu corespunde adevărului poate fi contestată oricând şi de orice persoană interesată.
(2) Dacă recunoaşterea este contestată de celălalt părinte, de copilul recunoscut sau de descendenţii acestuia, dovada filiaţiei este în sarcina autorului recunoaşterii sau a moştenitorilor săi.

isi intemeiaza actiunea pe acest articol daca acel copil e nascut dupa 1 oct 2011.
gi-jane2, moderator