avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... certificat copil cu tata nenatural
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

certificat copil cu tata nenatural

cum se poate sterge dintr-un certificat de nastere numele tatalui,daca acesta nu este cel adevarat
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Octombrie 2015
justitiara13, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:51, 24 Octombrie 2015
copilul s-a nascut in casatorie , in afara ei, cand? dati ceva detalii, altfel.. stergeti cu pasta corectoare :D
nu a existat nici o casatorie
si barbatul l-a recunoscut si nu e al lui in realitate ?
Va contesta in instanta recunoasterea pt ca nu corespunde adevarului.

Art. 420
Contestarea recunoaşterii de filiaţie
(1) Recunoaşterea care nu corespunde adevărului poate fi contestată oricând şi de orice persoană interesată.
(2) Dacă recunoaşterea este contestată de celălalt părinte, de copilul recunoscut sau de descendenţii acestuia, dovada filiaţiei este în sarcina autorului recunoaşterii sau a moştenitorilor săi.

isi intemeiaza actiunea pe acest articol daca acel copil e nascut dupa 1 oct 2011.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Octombrie 2015
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui a unui copil minor in vârsta de 10 ani NLC1972 NLC1972 Am un copil de 10 ani si vreau sa ii scot numele tatalui.Copilul e nascut In Spania, poarta numele de familie de la ambii parinti.Vreau sa ramâna doar cu ... (vezi toată discuția)
Un copil nascut in afara casatoriei, fara tata, poate fi recunoscut de actualul sot? ralucamira ralucamira Nu am fost casatorita , am un copil iar tatal biologic nu l-a recunoscut si urmeaza sa ma casatoresc (nu cu tatal biologic:)) iar viitorul sot ar vrea ca fiul ... (vezi toată discuția)
Certificat nastere Grigorileps Grigorileps Cum se procedeaza in caz de concubinaj si la un test adn care infirma paternitatea, scoaterea acestuia de pe certificatul de nastere al minorului in varsta de ... (vezi toată discuția)