Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare ilegala RADET
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare ilegala RADET

Buna ziua,

M-am debransat ilegal de la RADET deoarece nu am mai avut cand sa depun cererea (dupa 15 august nu mai primeau cereri). Toti din bloc au repartitoare (nu stiu din ce motiv apartamentul meu cand l-am cumparat nu avea). As dori sa stiu ce pot sa fac daca asociatia refuza sa ma scoata de la plata caldurii (exceptand partile comune si tevile ce trec prin apartament). Pot sa refuz sa platesc intretinerea? Nu mi se pare normal sa platesc ceva ce nu consum.

Va multumesc!
Eu m am debransat legal..... si tot platesc o parte din caldura....este normal asa?
Ce lege te obliga?
Platiti partile comune. Adica conductele din subsol si tevle care trec prin apartament.
Legea spune ca iți asumi atat drepturile cât si obligatiile cand cumperi un apartament intr un bloc,cu bune si rele.
Sunt curios dacă dupa debransare ati facut ECHILIBRAREA HIDRAULICĂ ,altfel ceilalti vor plati si ce ati fi consumat dvs.
Firma care a executat montarea centralei a facut o ilegalitate.Nu se poate monta o centrala,daca nu sunt toate actele necesare debransării.