Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

Buna ziua,
Din luna martie m-am angajat cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata, iar in luna septembrie am nascut. Am fost in concediu de maternitate august-octombrie. Pot beneficia de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 1 (unu) an?
Multumesc anticipat!
Nu am informat angajatorul ca am beneficiat de somaj si am 12 luni lucrate cumulate. Sper sa nu fie vreo problema in a-mi suspenda contractul pt concediu crestere copil deoarece am lucrat doar 7 luni la el.
Angajatorul are obligatia de a va acorda CCC, indiferent de durata lucrata la acesta , potrivit art.25 alin.1 din OUG 111/2010.

In caz contrar, puteti sesiza ITM-ul/Inspectia Muncii.

OUG 111/2010
art.25
(1) Angajatorul are obligaţia de a aproba concediul pentru creşterea copilului
prevăzut la art. 2 alin. (1), precum şi concediul fără plată prevăzut la art. 6 alin. (1). Perioada de acordare se stabileşte de comun acord cu angajatul.
.....

art.26
(1) Constituie contravenţie nerespectarea prevederilor art. 14 alin. (2), art. 19 alin. (2), art. 25 şi art. 38 alin. (3) şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.500 lei.

(2) Constatarea contravenţiilor prevăzute la alin. (1) şi aplicarea amenzilor corespunzătoare se fac de către organele cu atribuţii de control ale Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale.

Cornel Vasile, Consilier juridic
1. - Ce spuneti dvs. nu este un motiv pentru ca angajatorul sa nu va aprobe CCC.
- Ii puteti demonstra angajatorului ca ati fost in somaj indemnizat aratandu-i deciziile AJOFM de intrare in somaj si de incetare a platii indemnizatiei de somaj.

2. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Art. 25
(1) Angajatorul are obligația de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), precum și concediul fără plată prevăzut la art. 6 alin. (1). Perioada de acordare se stabilește de comun acord cu angajatul.

(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:

a) salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an sau de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art.7.

(3) Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.

(4) Prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.

Astazi am facut cerere de concediu pentru cresterea copilului, dar pana nu aduc si celelalte acte in care sa dovedesc ca am lucrat 12 luni au zis ca nu-mi pot face decizie de suspendare. Este corect asa ceva?
1. - Trebuie sa demonstrati angajatorului ca in cele 12 luni premergatoate nasterii copilului ati avut venituri din salarii sau ati fost intr-o situatie asimilata obtinerii de venituri salariale.

- Una din aceste situatii este si perioada in care ati benficiat de indemnizatie de somaj.

- Pentru aceasta trebuie sa aduceti adeverinta de la Agentia de Somaj cu perioada in care ati beneficiat de indemnizatie de somaj (sau, cum v-am spus mai sus, sa aduceti deciziile de la AJOFM de acordare si incetare a platii indemnizatiei de somaj).

2. - Daca anagajatorul nu cunoaste legislatia ii aratati urmatoarea prevedere din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:

a) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii, sau au realizat perioade de stagiu de cotizare in sistemul public de pensii, in conditiile prevazute de actele normative cu caracter special care reglementeaza concedierile colective;

- Daca nici asa angajatorul nu intelege sa va suspende contractul individual de munca (CIM) si sa va aprobe concediul crestere copil (CCC) atunci faceti o sesizare la ITM care il va putea si sanctiona.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane