Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ORDONANTA DE PLATA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ORDONANTA DE PLATA

Buna ziua,
sublocatorul a actionat in judecata prin procedura ordonantei de plata sublocatarul avand in vedere neplata facturilor; contractul de subinchiriere inceta in 2013,
iar actul aditional de prelungire al acestui contract pe o perioada de 1 an nu este semnat si de sublocatar, dar, totusi, au fost emise facturi si dupa aceasta data ( 2013).
Mai mult, facturile emise sublocatarului nu au fost acceptate si nici nu exista dovada primirii lor de catre acesta.
In actiune, creditoarea nu a detaliat modul de calcul al penalitatilor inscrise in contract.
exista , din cele relatate mai sus, creanta certa, lichida si exigibila?

Va multumesc!
da, creanta rezuta din insasi contractul de subinchiriere si chiar daca asta este expirat, iar actul aditional nu este semnat de catre sublocatar acesta nu mai avea niciun drept sa mai stea in locatie! facturile fiscale daca nu sunt semnate nu intra automat sub incidenta nulitatii.Creanta este certa cand exista documente care sa ateste existenta ei, lichida cand obiectul ei este determinat, exigibila daca obligatia debitorului este ajunsa la scadenta.
modalitatea de calcul ca si regula este suma inscrisa in ff X procentul penalitatilor inscris in contract X nr. de zile de intarziere calculate de la data la care a devenit scadenta ff
Va multumesc frumos!