Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatii repetate si nepasare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatii repetate si nepasare

Buna ziua,

Am citi si recitit forumul si nu sunt singurul cu acesta problema, insa vreau sa duc la un alt nivel aceasta problema
Sunt inundat de vecina de deasupra in mod frecvent. In vara aceasta am renovat apartamentul complet(electricitate, gletuit si zugravit....) si am facut eforturi considerabile cu acest lucru (materiale si fizice).
Vecina de deasupra are centrala termica pe pexal si cedeaza in mod frecvent.
Am asigurare, au venit asiguratori , au constata si urmeaza sa se remedieze problemele de la mine din apartament, dar asta nu inseamna ca peste 2 saptamani dupa reparatii nu o sa se intample iar sa fiu inundat.
Am vorbit si cu venina de deasupra, si nesimtirea e mare : o sa pun o carpa pana se repare si o sa repar #-o

Am vorbit cu asociatia de locatari, am facut o sesizare la Disciplina in constructii si nush daca o sa se rezolve problema.

vreau sa ma ajutati cu o idee sau solutie cum pot sa o fortez sa-si schimbe instalatia sau sa evit astfel de probleme.sunt dispus sa merg si in instanta.

nu ma intereseaza neaparat despagubirile, ca de asta se ocupa asigurarea, dar nu vreau sa stau toata viata cu zugravul in casa ca sunt inundat lunar.

Va multumesc
Iata ce prevede dispozitia in vigoare L nr 230/2007
Art. 11
(la data 04-Oct-2010 Art. 11 din capitolul III a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 914 din 04-oct-2010 )
(1) Proprietarul poate aduce îmbunătătiri sau modificări proprietătii sale individuale, cu
respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de către autoritatea publică
locală a modificărilor constructive, fără a pune în pericol integritatea structurală a
clădirii sau a altor proprietăŃi individuale.
Art. 14
Proprietarul este obligat să mentină proprietatea sa individuală, apartament sau spatiu
cu altă destinatie decât aceea de locuintă, în stare bună, pe propria cheltuială. Niciun
proprietar nu poate încălca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comună sau
individuală a celorlalti proprietari din condominiu.

Art. 17
Dacă proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare altă persoană care actionează
în numele său provoacă daune oricărei părti din proprietatea comună sau unui alt
apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoană are obligatia
repare stricăciunile ori să plătească cheltuielile pentru lucrările de reparatii.
Art. 18
În cazurile în care în clădirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriaşi împiedică,
cu bună-ştiintă şi sub orice formă, folosirea normală a clădirii de locuit, creând prejudicii
celorlalti proprietari ori chiriaşi, după caz, proprietarii sau reprezentantul legal al
acestora pot solicita instantei să hotărască măsurile pentru folosirea normală a clădirii,
precum şi plata daunelor.