avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1087 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare

Buna seara!
Bunica mea s-a decis sa imi vanda apartamentul ei. A fost la un notar si i s-a spus ca apartamentul valoreaza 100000 ron, pret pe care il accept. Deasemenea i s-a mai spus ca tranzactia trebuie facuta prin banca.
Intrebari:
1. Poate sa mai lase din pret si daca da, cat?
2. Ea isi deschide cont bancar, dar trebuie sa am si eu cont si sa fac virament sau pot merge cu suma de bani cash la banca la care isi deschide ea contul si sa cer sa i se depuna acea suma de bani in contul ei?
3. Dupa ce se face acel contract la notar, ce pasi mai trebuie sa urmez ( merg la cadastru sa ii anunt si pe ei)?
Cu scuzele de rigoare, sunt plecata din tara si nu stiu ce pasi trebuie sa urmez, sper sa ma puteti ajuta.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 15:15, 28 Octombrie 2015
Daca prevedeti in contract plata in rate, puteti face plata in rate predate personal si nu prin banca.
Pretul mai mic trecut pe hartie nu este in avantajul cumparatorului, din contra.
Bunica poate sa scada cat vrea din pret, nu notarul stabileste pretul, ci partile, insa pretul trebuie sa fie real, raportat la valoarea bunului.
Bunica trebuie sa fie constienta de ce face, in functie de varsta preeferabil un certificat IML.
Care e scopul tranzactiei? Bunica mai are unde locui apoi? Dv. va mutati acolo?
Imi scapa cauza actului, pare mai degraba o simulatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren intabulat pe parinti Mariuz222 Mariuz222 Buna, parintii mei detin un teren, acesta este intabulat pe numele mamei, eu doresc sa-l vand, mai am un frate, as dori sa-l vand eu nu parintii, cum ma ... (vezi toată discuția)
Achizitie imobil filofteea filofteea Buna ziua, dorim sa achizitionam o casa, 40.000 eur. Intrebarile ar fi: 1) achitam toata suma prin virament bancar? sau bilet la ordin ? sau????? 2) cine ... (vezi toată discuția)
Pentru o vânzare-cumpărare de apartament între mamă și fiică se impune un barem minim de preț? ralucapopescu ralucapopescu Buna ziua , Doresc sa fac o vanzare cumparare pentru apartamentul mamei mele , catre mine , fiica ei.Desi exista un testament in acest sens , doresc sa ma ... (vezi toată discuția)