Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politist injurat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politist injurat

Va rog să-mi răspundeți la ce infractiuni poate fi incadrata o persoana care injura si ameninta cu bataia un politist in exercitarea serviciului, daca acea persoana se indreapta spre politist sa-l loveasca dar este oprita de o alta persoana si nu reuseste sa-l loveasca pe politist, dar striga,urla, injura si ameninta politistul si institutia, poate fi incadrat la ultraj si tulburarea linistii publice, de fata fiind doar persoane apropiate agresorului care nu o sa vrea sa depuna marturie impotriva acestuia, totul intamplandu-se in strada.va rog sa-mi spuneti daca a savarsit ultraj si tulburarea linistii publice sau doar ultraj in strada nefiind alte persoane care sa fie indignate de comportamentul agresorului ci doar politistii si rudele, apropiatii agresorului.
To o parere va rog!!!