Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ultraj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ultraj

Care este diferența la următoarea speță, un polițist aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu a fost înjurat fără motiv și amenințat cu bătaia de înculpat, atât în curtea inculpatului cat și în strada, martori susțin în timpul urmăririi penale atât injuriile cat și amenințările, dar în timpul judecății declara doar faptul ca, deși își mențin declarațiile date în cursul urmaririi penale, nu mai zic nimic de amenințările cu bătaia preferate de inculpat la adresa politistului ci doar de injurii,motivând ca nu-și mai aduc aminte,care dintre declarații o sa fie relevante în proces,în condițiile în care inculpatul a săvârșit aceste fapte atât în curte la el cat și în strada,polițistul fiind prezent la fata locului în urma unei solicitării 112, inculpatul fiind trimis in judecata pentru ultraj, varianta agravata și tulburarea linistii publice, vă rog să-mi răspundeți!!!
De principiu vor avea o forta juridica mai mare declaratiile in fata instantei dar, depinde si de celelalte probe.
Intre declarațiile date în cursul urmaririi penale și cele date în cursul judecății a trecut mai bine de un, este ultraj sau doar tulburarea linistii publice, vă rog să-mi răspundeți