Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... exceptii procesuale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

exceptii procesuale

Bine v-am gasit!
Am primit odata cu actiunea reclamantului ( rezolutiune contract intretinere )
o " comunicare adresa " de la judecatorie prin care mi se cere sa depun intampinare care sa cuprinda printre altele si "exceptiile procesuale". Necompetenta instantei este considerata exceptie procesuala ? Am inteles ca pt a transfera dosarul la alta instanta de la domiciliul meu trebuie sa fac o cerere de stramutare, separata de intampinare. Cum se procedeaza corect? Mentionez ca in contractul de intretinere nu s-a stipulat locul in care se executa intretinerea
Potrivit legii, Instanta competenta sa judece dosarul este cea de la domiciliul paratului; exceptie face situatia in care partile au stabilit prin contract ca instanta competenta este cea de la domiciliul reclamantului. Daca va incadrati in una din aceste situatii, puteti invoca execptia prin intampinare.
Exceptia necompetentei instantei o invocati prin intampinarea pe care o veti depune in termenul legal de 25 de zile, urmand a se pune in discutie cu prioritate la primul termen de judecata in sedinta publica ce va fi acordat.

Stramutarea are cu totul alte temeiuri de drept in care dvs nu va incadrati.
Multumesc mult!
Intr-adevar,necompetenta teritoriala este o exceptie procesuala si,o puteti invoca prin intampinare. Cererea de stramutare se poate face doar ptr.situatiile prevazute de art.140 NCPC(1)"Stramutarea procesului poate fi ceruta pentru motive de banuiala legitima sau de siguranta publica."