Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz 20zile articolul 65 alin.1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz 20zile articolul 65 alin.1

Angajatorul nu ma primeste la locul de Munca in perioda de preaviz ce este de facut? Nu as vrea sa pierd banii de preaviz.......
Art. 65, alin 1 indica faptul ca sunteti concediat pentru motive care nu tin de persoana salariatului. Decizia de concediere se comunica in scris si trebuie sa contina : motivele concedierii, durata preavizului, criteriile de stabilire a ordinii prioritatii daca este vorba de concediere colectiva art. 69 alin(2) lit.b), lista tuturor locurilor de munca disponibile in unitate si termenul in care salariatii urmeaza sa opteze pentru a ocupa un loc de munca vacant....

Art. 67 Codul Muncii : Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana salariatului beneficiaza de compensatii in conditiile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil. Daca nu sunteti primit nici la munca in perioada de preaviz inseamna ca veti veti fi compensat. Intrebati acest lucru.
In notificarea de preavizare angajatorul trebuie sa precizeze ca in perioada de preaviz nu este nevoie sa va prezentati la locul de munca dar si ca veti fi platita in aceasta perioada.
Solicitati in scris angajatorului sa va comunice ca nu este necesara prezenta dvs la locul de munca pe durata preavizului fara a vi se diminua drepturile salariale.