Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... al 13 salariu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

al 13 salariu

Buna seara! Se poate cere in justitie al 13 salariu pentru anii 2013, 2014. Se ia in calcul si perioada cat am fost in concediu de sarcina si lehuzie? As dori un model de cerere. Mentionez ca lucrez in domeniu bugetar. Am vazut pe site-uri tribunalelor ca au fost persoane care au castigat acest drept si altele nu. Legea nu este aceeasi pentru toti?( Legea cadru 330/2009). Va multumesc!
Legea 330/2009 a fost abrogata de Legea nr.284/2010 care a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2011.

Incepand cu anul 2011, prin legile anuale de salarizare, salariatii bugetari au fost privati de dreptul de a mai beneficia de cel de-al treisprezecelea salariu.
"Obligă pârâţii să acorde reclamantei diferenţele salariale reprezentând includerea premiului anual în salariu lunar". Decizia a fost data anul acesta. Ce parere aveti?
" Respinge ca nefondată acţiunea având ca obiect acordarea diferenţelor salariale reprezentând includerea premiului anual în salariul lunar". Decizie data tot anul acesta in aceeasi luna dar de instante diferite.