avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca pt incompatibilitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca pt incompatibilitate

Va rog sa-mi precizati care este temeiul legal din Codul Muncii pt emiterea deciziei de concediere pe motiv de incompatibilitate functii.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: corami , utilizator 16:01, 11 Octombrie 2005
Incompatibilitate functii?? Adica? Vrei sa spui ca nuare studile necesare pt a ocupa postul respectiv...sau?
Incetarea CIM se face cu Art 61 lit "d"/ C muncii
Citeste cu atentie art 62, 63 si 64
O parere:
- incompatibilitate functii- sa nu cumva sa fie aplicabil in speta art. 50 lit. e) din Codul Muncii:
"Art. 50. - Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
e) exercitarea unei functii in cadrul unei autoritati executive, legislative ori judecatoresti, pe toata durata mandatului, daca legea nu prevede altfel;"
Daca intrebarea a fost pusa pentru CONCEDIERE, nu avem de ce sa ne gandim la SUSPENDARE
Ai dreptate, Bruta. Singurul motiv pentru care mi-am exprimat opinia a fost acela ca daca s-ar fi aflat in situatia de la art. 50, solutia corecta ar fi fost suspendarea si nu concedierea. Poate am mers prea departe cu presupunerile, am vrut doar sa fiu de ajutor, nu sa incurc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariat condamnat-desfacere cim? av_emy av_emy Societate in stare de insolventa, are un salariat care in 2007 a depus cerere pentru suspendare cim in vedere ingrijire copil.I-am depus decizia de suspendare ... (vezi toată discuția)
Suspendarea contractului individual de munca pe perioada determinata- functie publica tothelimit tothelimit Buna ziua, In prezent lucrez in privat dar exista oportunitatea sa fiu numit pe o functie publica. Doresc sa stiu daca pot sa imi suspend contractul ... (vezi toată discuția)
Concediere in baza art 61 lit c iosifescun iosifescun se pote dispune concedierea in baza art 61 lit c daca fisa de aptitudine specifica apt conditionat ? In recomandari exista si \" evita stressul neuropsihic \" ... (vezi toată discuția)