Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca pt incompatibilitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca pt incompatibilitate

Va rog sa-mi precizati care este temeiul legal din Codul Muncii pt emiterea deciziei de concediere pe motiv de incompatibilitate functii.Multumesc.
Incompatibilitate functii?? Adica? Vrei sa spui ca nuare studile necesare pt a ocupa postul respectiv...sau?
Incetarea CIM se face cu Art 61 lit "d"/ C muncii
Citeste cu atentie art 62, 63 si 64
O parere:
- incompatibilitate functii- sa nu cumva sa fie aplicabil in speta art. 50 lit. e) din Codul Muncii:
"Art. 50. - Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
e) exercitarea unei functii in cadrul unei autoritati executive, legislative ori judecatoresti, pe toata durata mandatului, daca legea nu prevede altfel;"
Daca intrebarea a fost pusa pentru CONCEDIERE, nu avem de ce sa ne gandim la SUSPENDARE
Ai dreptate, Bruta. Singurul motiv pentru care mi-am exprimat opinia a fost acela ca daca s-ar fi aflat in situatia de la art. 50, solutia corecta ar fi fost suspendarea si nu concedierea. Poate am mers prea departe cu presupunerile, am vrut doar sa fiu de ajutor, nu sa incurc.