Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Renuntare abonament Orange
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Renuntare abonament Orange

buna ziua,
vreau sa renunt si eu la abonamentul orange me 5 sunt in ultimile 5 luni de periada contractuala. M-am suparat cu ei sunt client de 5 ani si nu ofera nimic pentru fidelizare la abonamente mici doar de la 10 euro in sus si pentru asta vreau sa inchid abonamentu cu ei. Ei ma pun sa platesc lunile ramase inmultite cu valoarea abonamentului fara tva. exista o posibilitatea sa renunt fara sa platesc aceste luni si sa-mi inchida abonamentu?
Taxa de reziliere primita consta in nr lunilor ramase pe fiecare numar inmultit cu taxa lor de reziliere...

Legea nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între profesionişti şi consumatori

(1) Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:

j) restrâng sau anulează dreptul consumatorului de a denunţa sau de a rezilia unilateral contractul, în cazurile în care :
- profesionistul a impus consumatorului, prin contract, clauze referitoare la plata unei sume fixe în cazul denunţării unilaterale;
danyandco, sunteti contabil... ar trebui sa faceti diferenta intre o taxa in suma fixa si una calculata dupa o anumita formula. Incerc pentru ultima data in acest topic sa explic diferenta dintre taxa de reziliere in suma fixa si taxa de despagubire.

Taxa de reziliere = taxa in suma fixa precizata in contract
Exemplu: In caz de denuntare unilaterala inainte de termen, consumatorul va plati 200 de euro.
La aceasta taxa s-ar fi adaugat si pretul subventionat al telefonului sau al abonamentulu.

Taxa de despagubire (exemplu ipotetic, nu toti operatorii calculeaza asa) =
(Numarul lunilor ramase din contract x pretul abonamentului/luna) + subventia pentru telefon =
(3 luni x 10 euro/luna) + 200 euro = 230 euro.
Buna,
Am incheiat cu cei de la Orange un contract doar cu internet
Am aprox.1 an de cand platesc,Dar vreau sa renunt la ei doearece este foarte prost semnalul...in plus am trecut inapoi pe Upc.
Dar cei de la Orange ma conditioneaza sa platesc restul de luni ramase
Cum pot rezilia contractul fara sa mai platesc restul de luni ramase?
Multumesc
Aranka Noemi, utilizator