Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate gratuitate transport asistent personal
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

gratuitate transport asistent personal

Buna ziua. Sunt asistent personal al unui copil cu autism. Ma intereseaza daca de gratuitatea pe mijloacele de transport in comun beneficiez atat eu cat si unul din parintii copilului. Va multumesc ! O zi placuta !
Am citit legea, dar ce am inteles eu din lege e ca poate beneficia de transport gratuit atat asistentul personal (fara a fi conditionat de prezenta copilului), cat si oricine insoteste copilul, doar in prezenta acestuia. Deci un parinte poate beneficia de aceeasi gratuitate, daca insoteste copilul. Insa de la Directia Copilului mi s-a spus ca poate beneficia ori asistentul personal ori un parinte si doar daca insotesc copilul. Asa e?