Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... factura si aviz de insotire a marfii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

factura si aviz de insotire a marfii

Buna ziua. Imi poate spune cineva care sunt reglementarile legale cu privire la factura si avizul de insotire a marfii si relatia dintre aceste doua acte? S-a schimbat ceva in legislatie in ultimul timp cu privire la acestea?
De ce sa ai nevoie de factura? Poti utiliza avizul, fiindca nu vinzi marfa, doar o transporti de la un sediu la altul aprtinand aceleiasi firme. Poti folosi un document "NOTA DE TRANSPORT" in care sa apara toate datele referitoare la cea ce transporti. Cel mai bine ar fi sa intrebati contabilul dvs.

Sau va referiti la factura de provenienta?