Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata reparatie centrala termica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata reparatie centrala termica

Buna ziua

Societatea comerciala la care sunt administrator are sediul intr-un apartament inchiriat. In acest apartament exista o centrala termica al carei boiler s-a stricat si reparatia costa 3200 RON. Cine trebuie sa plateasca reparatia: chiriasul sau proprietarul?

In contractul de inchiriere este trecut la obligatiile locatorului:
- sa intretina in bune conditii instalatiile comune proprii cladirii (hidrofor, instalatii de alimentare cu apa, de canalizare, instalatii de incalzire centrala si de preparare a apei calde, instalatii electrice si de gaze, centrale termice, crematorii, instalatii de colectare a deseurilor, instalatii de antena colectiva, telefonie s.a.).

iar la obligatiile locatarului:
- sa efectueze lucrarile de intretinere, de reparatii sau de inlocuire a elementelor de constructii si instalatii din folosinta exclusiva

Centrala nu este noua, inaintea noastra au mai fost chiriasi iar boilerul trebuie inlocuit (nu se poate repara).

Multumesc anticipat pentru opinie
De regula, este sarcina proprietarului.
In anumite conditii, in care s-au stipulat clauze s[eciale, poate sa fie raspunderea chiriasului.
Din practica se negociaza intre proprietar si chirias: suporta amandoi in cote pe care le negociaza.