Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort + partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort + partaj

in 14 mai 2009 sotul intenteaza actiunea de divort.
sotia intenteaza actiunea de inventariere a bunurilor dobandite pe timpul casatoriei.
printre bunurile cu pricina, exista un autoturism ford in valoare de 8000-9000 euro,dobandit prin cumparare (second-hand), in timpul casniciei.
in luna ianuarie2009, familia castiga un autoturism seat altea la o promotie nestle ( lapte cumparat pentru alimentatia copilului lor). autoturismul este ridicat de la bucuresti, actiune la care participa , prin prezenta, ambii soti, dar, pe actele emise este trecut doar numele sotului. autoturismul este in valoare de 17.000 euro.
dupa ce sotia a intentat actiunea de inventariere a bunurilor, sotul a facut intimpinare, anexind la dosar doua contracte de vanzare-cumparare : unul pentru ford in valoare de cca 3000 euro si altul pentru seat in valoare de cca 6000 euro.
una dintre masini a fost vanduta unui frate de-al sotului iar cea de-a doua unui verisor de-al sotului.

vanzarea a fost fictiva,deoarece, si acum, sotul circula cu seat-ul.
care ar fi modalitatea, ca la partaj,sotia sa obtina partea ce i se cuvine din contravaloarea reala a celor doua autoturisme.
actiunea de partaj inca nu a fost introdusa, deoarece a doua infatisare in procesul de divort, este stabilita pe data de 23 septembrie.

va multumesc
Facand dovada faptului ca cele doua contracte sunt fictive (simulate) si solicitand o expertiza auto pentru evaluarea acestor bunuri.Eventual solicitand si nulitatea absoluta a actelor in cauza pentru pret "nesincer/neserios", frauda la lege, cauza ilicita/imorala...punand si un sechestru asiguratoriu pe respectivele bunuri - dupa caz.
Important este sa aveti dovezi (inscrisuri, martori) ca sa puteti dovedi sustinerile dvs. si cu siguranta ca veti primi ceea ce considerati ca vi se cuvine:)