Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... De cate ori pot fi dat in judecata ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

De cate ori pot fi dat in judecata ?

Buna ziua !

In anul 2007 tatal meu a vandut 3 ha teren arabil pe chitanta de mana , la scurt timp a decedat , nu s-au facut acte la notar , cumparatorul i-a luat si Titlul de Proprietate . Nu am facut succesiunea .
In anul 2010 cumparatorul m-a chemat in instanta pentru autentificare act ( chitanta de mana ) .
In prezent dosarul figureaza la Judecatorie ca "perimat" incepand cu 25.02.2014 .
Din anul 2007cumparatorul se foloseste de terenul respectiv , iar pe mine ma someaza Primaria sa platesc impozitul .
Refuza sa-mi restituie Titlul .
In octombrie 2015 m-a chemat iar in instanta pentru autentificare acelasi act .
De cate ori poate deschide un dosar cu acelasi obiect ?
Nu exista un termen de prescriere ?
Cum pot sa recuperez Titlul de Proprietate ?
Cum ar trebui sa procedez pentru a limpezi situatia ?

Multumesc !
Primul dosar care figureaza la judecatorie ca perimat, nu inseamna ca s-a judecat.

Deci, acum a deschis un nou dosar, pentru ca primul nu s-a judecat. Acela a ramas in nelucrare din vina reclamantului, iar sanctiunea este perimarea.

Nu exista un termen de prescriere ?

Vorbim aici de un drept de proprietate. Dreptul de proprietate este imprescriptibil.

Cum pot sa recuperez Titlul de Proprietate ?

Daca titlul de proprietate este emis pe numele tatalui dvs. sau a mostenitorilor acestuia, va trebui sa solicitati primariei sa rezolve situatia.

Cum ar trebui sa procedez pentru a limpezi situatia ?

Este important de stiut cine foloseste efectiv acel teren de la momentul la care tatal dvs. a vandut pe chitanta de mana??
De asemeni cine a achitat din 2007 si pana in prezent toate taxele si impozitele aferente terenului?
Multumesc pentru raspuns !
-la primarie nu pot rezolva - primarul direct interesat
-fara titlu de proprietate nu pot lucra terenul , fara el nu pot sa fac succesiunea
-terenul il exploateaza " cumparatorul "
-eu am platit o parte din impozit ( greseala ? )
Sa inteleg ca in acest context , " cumparatorul " ( un samsar de terenuri ) doar trebuie sa ma dea in judecata o data la 3-4 ani perimeaza dosarul , exploateaza terenul si eu trebuie sa platesc impozitul si tot asa la nesfarsit ?
Faulkner, utilizator
Faceti dv. actiune daca sunteti interesat.
In cazul acesta, ar trebui sa "luati taurul de coarne" cum se spune :)

Nu trebuie sa stati in pasivitate si sa tot asteptati sa va "sacaie" samsarul de terenuri cu datul in judecata.

Trebuie sa stiti ca oricare dintre parti poate solicita repunerea cauzei pe rol, astfel incat aceasta sa nu ramana in suspendare si sa se perime.

In cadrul actiunii deschise de reclamant puteti sa solicitati si dvs. pe calea unei cereri reconventionale anumite pretentii. Si asa veti avea o dubla calitate de parat si reclamant.

Va trebui sa dezbateti succesiunea de pe urma tatalui.

Va trebui sa notificati primaria sa va trimita titlul de proprietate.

Aveti posibilitatea sa faceti o plangere penala impotriva primarului.

Exista multe posibilitati de a ... "lua taurul de coarne" ... B-)

Evident ca nu trebuie sa apelati la toate deodata, deoarece nu veti rezolva nimic.

Va trebui sa contactati un avocat, de preferat din localitatea dvs., in vederea discutarii si stabilirii, in functie de detalii care este solutia cea mai buna de adoptat.