Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Executarea de sarcini nespecificate in fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Executarea de sarcini nespecificate in fisa postului

Buna ziua,

V-as ruga sa ma ajutati cu o lamurire in urmatoarea chestiune:
Un angajator isi exprima verbal intentia de a-i atribui angajatului un nou tip de sarcini (mai predispuse la risc de pierdere financiara) care nu au fost negociate la interviul de angajare nici nu sunt specificate expres in CIM sau in fisa postului.

- Are angajatorul dreptul de a decide unilateral, date fiind circumstantele stabilite in cadrul negocierilor de angajare?
- Care sunt metodele formale de informare a angajatului?

Deocamdata, angajatorul nu a oferit formarea pentru aceasta noua categorie de sarcini, dar si-a exprimat intentia s-o faca.

- Cum se procedeaza ca angajatul sa refuze formarea, apoi asumarea si executarea acestor sarcini riscante?

Va multumesc mult.
Angajatorul are dreptul sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor.

Textul de lege nu face nicio distinctie cu privire la modalitatea de comunicare a acestor dispozitii, verbala sau scrisa. In general, acestea sunt materializate intr-un document scris.