Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere de chemare in judecata recuperare debite
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere de chemare in judecata recuperare debite

care este procedura de recuperare a debitelor in cazul unei societati care se ocupa de colectarea deseurilor, si daca are cineva un model de cerere de chemare in judecata a debitorilor?
Cererea de chemare in judecata si procedura (cerere valoare redusa. ordonanta de plata, drept comun) se stabileste in functie de cuantumul creantei si de documentele justificative
taxa de timbru la ordonanta de plata este de 200 lei, suma fixa.la cererea de valoare redusa este variabila?
la cererea de valoare redusa taxa este:
- 50 lei daca valoarea nu depaseste 2000 lei
-200 lei daca valoarea este mai mare de 2000 lei
Inainte de a va apuca sa faceti cererea (ordonanta de plata), va recomand sa puneti debitorul in inarziere (termen 15 zile) printr-o notificare prin executor sau cu continut declarat. Lipsa acestei proceduri prealabile este motiv de respingere a actiunii. Ca sa nu pierdeti timpul, verificati si pe portal onrc daca este in insolventa. Succes!