Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare creante

Buna seara! As dori sa stiu ce am de facut pentru a recupera banii datorati de o firma (clinica), contravaloarea unor servicii prestate pentru care s.au emis facturi deja si pentru care s.a depasit termenul de plata specificat in contract.
Multumesc!
Urmați procedura cererii de valoare redusă sau a ordonanței de plată.
Notificare conform art. 1015 NCPC, iar in cazul in care nu achita ordonanta de plata. Sau daca suma este mai mica de 10.000 Lei puteti incerca prin cerere de valoare redusa. Taxa de timbru pt ordonanta de plata este 200 lei, iar taxa de timbru pt cerere de valoare redusa este 50 Lei daca suma nu depaseste 2000 lei sau 200 Lei daca creanta depaseste 2000 lei.
multumesc!