Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale BUNA ZIUA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

BUNA ZIUA

care este contextul legal in care pot comercializa legume si fructe fara carnet de producator am firma cu domeniul principal de activitate constructii inainte sa sa folosesc firma pentru comercializare legume trebuie sa schimb domeniu de activitate chiar daca am aproape toate codurile ?
Nu cred ca este neaparat necesara autorizatia de producator. Din cate cunosc eu certificatul de producator este necesar doar pentru persoanele care obtin produse din gospodaria proprie si vor sa le vanda in piete, targuri si nu sunt autorizati ca comercianti.
marian barbu a scris:

care este contextul legal in care pot comercializa legume si fructe fara carnet de producator am firma cu domeniul principal de activitate constructii inainte sa sa folosesc firma pentru comercializare legume trebuie sa schimb domeniu de activitate chiar daca am aproape toate codurile ?

Indiferent ca aveti toate codurile , daca nu aveti Cod CAEN 5221= Comert cu amanuntul al fructelor si legumelor proaspete nu aveti ce sa faceti cu acele coduri!
Daca primiti produsele respective de la un distribuitor care vi le livreaza cu factura si certificate de calitate , nu aveti nevoie de certificat(carnet) de producator!
daca aveti trecut iin obiectul de activitate al SC si codul CAEN 5221 ., at trebuie doar sa -l autorizati .
daca nu exista si acest cod CAEN inserat in obiectul de activitate, va trebui sa solicitati modificarea acestuia prin introducerea codului CAEN 5221 .
in ceea ce priveste certificatul de producator v-au raspuns colegii mei
Nu este necesar sa schimbati domeniul de activitate. Domeniul principal de activitate va ramane acelasi respectiv constructii, dar va fi necesar un act aditional prin care veti adauga ca obiect secundar de activitate Comert.