Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Discurs de candidat la presedintie. Tu ce ai spune?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Discurs de candidat la presedintie. Tu ce ai spune?

Discutia e simpla. Gandeste-te ca ai candida (chiar daca e aiurea fie si gandul ca ai face-o) si incearca sa creionezi un mic discurs pe care l-ai spune oamenilor. Cum ti-ai defini persoana? Ce program ti-ai alege?

E un fel de joc. Din care ar trebui sa invatam cu totii ca lumea e altfel decat auzim la televizor.

Maine, aceasta discutie este sustinuta si de un editorial publicat in Avocatnet.ro:
www.avocatnet.ro/index.html/...

Deci, ce discurs crezi ca merita cei din jur? (n-am spus nimic de discursurile care ar convinge, dar putem discuta si despre ele). B-)
Alin Popescu
Desi, daca privesc in urma, mi-e clar ca eu am inventat multe dintre lucrurile pe care voi le luati de bune: zambetul larg si sincer; privirea directa, in ochii partenerului de discutie; lacrimile sincere; sinceritatea in toate cate spui si faci.

Cel mai bun discurs pe care l-am auzit vreodata este "Nu ma votati"!

Dar eu as vrea sa-i spun ceva scriitorului de iluzii. :)

Ca zambetul larg e, cel mai adesea, tamp. Ca privirea, piezisa ori crucisa, nu va atinge vreodata sufletul celui din fata.
Ca lacrima este, cel mai adesea, un testament.
Iar ingerii, ingerii sunt prea sus.

Sincer.

Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
:DNu exista un discurs convingator pentru ca nimeni nu mai crede in vorbe.
Daca as candida la presidentie as alege sa fiu muta dar avand in vedere ca un speech este obligatoriu as spune multimii de oameni ce ma asculta ca a sosit vremea ca toti se ne apucam de munca la modul serios iar eu ca presedinte voi taia in stanga si in dreapta, atat cat imi permite legea, in asa fel incat cei care muncesc sa aiba satisfactia muncii si sa fie rasplatiti pe masura.
As forma un guvern cu vechii golani printre care as gasi cu siguranta oameni cu studiile necesare in diversele ministere. Sunt sigura ca as gasi sustinere in cadrul unor partide politice pentru punerea in practica a catorva programe reformatoare.
Cam asta-i....ca inceputB-)

Cum acest lucru nu se va intampla (:O sa fiu presedinte) sa numim cele de mai sus pura fantezie :dance:

Eu , fara a folosi nici limbajul de lemn, nici pe acela de tip bufonerie, le-as sugera alegatorilor ca a venit vremea unei schimbari fundamentale...cel putin pentru imaginea ..daca nu a tariii in lume, macar pentru aceea pe care o vor vedea cel mai des la telejurnal ;), si anume, sa ma voteze pe mine:">, fiindca e momentul sa aiba si o femeie-presedinte. le-as preciza, desigur, si faptul ca sunt novice in ale politicii, dar ca nu asta conteaza..ci sa fii un bun carmaci, adica le-as propune ceva cu totul atipic...fiindca, intr-adevar ,satui de minciuni si promisiuni desarte...nici nu m-ar lua in seama..asa, sigur le-as atrage atentia.Stiti cum sunt romanii, au nevoie de schimbare...ei vor sa ucida monotonia care ii impresoara.. sentimentul de zadarnicie...de deja vu... au nevoie in mod cert de o schimbare...Revenind la subiect,ma astept, desigur, ca unii ,mai misogini din fire , sa respinga din start ideea , altii , care sunt satui sa fie condusi de femeie ...ar spune un nu categoric. Sa zicem ca as avea sanse in randul alegatoarelor...desi nici acolo prea mari, ca se stie cat de invidioase sunt ele...ei, poate nu as avea cine stie ce sanse sa ii conving...dar macar as fi sincera si nu le-as promite marea cu sarea.Stiti cum a procedat un candidat dintr-o anume tara, recent? si-a facut o campanie in care a fost de o sinceritate zdrobitoare. Sloganul sa usuna asa:,, nimic pentru voi, totul pentru mine".Le mai spunea: ,,am sa fac totul sa ma imbogatesc, nu am sa ratez nici o sansa de a spori averea familei mele..." si chestii de genul asta.Si stiti, a obtinut un procent incredibil.Insa ,totusi..nu a fost ales:hm::magic:
Gabriela Pintea a scris:

Ca zambetul larg e, cel mai adesea, tamp. Ca privirea, piezisa ori crucisa, nu va atinge vreodata sufletul celui din fata.

Am urmarit campania lui Obama anul trecut dintr-un motiv putin ciudat. Nu pentru Obama politicianul, ci pentru scriitorul lui de discursuri, Jon Favreau. Care are 26 de ani (a inceput sa scrie pentru John Kerry, in 2003, cand avea 21 de ani). Si m-a uimit modul cum un tanar (poate sa faca el orice, dar tot tanar e), declara in primavara anului 2008 la CNN ca

"A speech can broaden the circle of people who care about this stuff. How do you say to the average person that's been hurting: 'I hear you. I'm there. Even though you've been so disappointed and cynical about politics in the past, and with good reason, we can move in the right direction. Just give me a chance.'"

Pentru cei interesati de subiect, iata cateva surse de la care puteti porni:
[ link extern ] )
[ link extern ]

In ultimii ani cred ca am urmarit vreo patru sau cinci campanii electorale mai ales din perspectiva discursurilor. Si am observat ca ala care stie sa comunice bine de tot, ala care pare ca isi duce cuvintele chiar in sufletul alegatorului, ala o sa castige.
Alin Popescu, administrator
Alin Popescu a scris:

Gabriela Pintea a scris:

Ca zambetul larg e, cel mai adesea, tamp. Ca privirea, piezisa ori crucisa, nu va atinge vreodata sufletul celui din fata.

Am urmarit campania lui Obama anul trecut dintr-un motiv putin ciudat. Nu pentru Obama politicianul, ci pentru scriitorul lui de discursuri, Jon Favreau. Care are 26 de ani (a inceput sa scrie pentru John Kerry, in 2003, cand avea 21 de ani). Si m-a uimit modul cum un tanar (poate sa faca el orice, dar tot tanar e), declara in primavara anului 2008 la CNN ca

"A speech can broaden the circle of people who care about this stuff. How do you say to the average person that's been hurting: 'I hear you. I'm there. Even though you've been so disappointed and cynical about politics in the past, and with good reason, we can move in the right direction. Just give me a chance.'"

Pentru cei interesati de subiect, iata cateva surse de la care puteti porni:
[ link extern ] )
[ link extern ]

In ultimii ani cred ca am urmarit vreo patru sau cinci campanii electorale mai ales din perspectiva discursurilor. Si am observat ca ala care stie sa comunice bine de tot, ala care pare ca isi duce cuvintele chiar in sufletul alegatorului, ala o sa castige.

Da, o sa castige!

Insa nu in Romania!

Si legally.. exista schimbare si schimbare...
Imi amintesc de sloganul lui Iliescu in `96 cand toata lumea voia schimbare: schimbare in continuitate!!!:O (macar de ar fi zis: continuitatea schimbarii.. desii nu-l credea nimeni!
Adica un fel de "sa se revizuiasca primesc, da`sa nu se schimbe nimic!
In Romania continutul discursului nu are inca nici o importanta... esentiala e forma!!!

Ma rog... spun asta fara sa fiu urmarit discursurile vreunui sau altuia, insa am vazut "live" alegeri in destule tari, ca sa-mi fac impresia: politicienii sunt toti la fel...
Sau cum spun nemtii: daca strangi toti politicienii, ii bagi intr-un sac, si te pui cu parul pe sac, intotdeauna il vei nimerii pe unul vinovat!

Si apropo de Obama si discursurile sale pacifiste: America tocmai a hotarat sa-si mareasca efectivele militare cu 20.000 oameni!!!
Sper ca n-am fost chiar suta la suta off topic!
ContSters56778, utilizator