Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONFLICT ANGAJAT - ADMINISTRATOR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONFLICT ANGAJAT - ADMINISTRATOR

SUNT IN CONFLICT CU UNUL DINTRE ANGAJATII NU DUCE LA INDEPLINIRE SARCINILE DATE ELE FIIND TRECUTE SI IN FISA POSTULUI CUM POT DESFACE CIM ANGAJATUL NU DORESTE DEMISIE EI CUM TREBUIE SA PROCEDEZ
1. Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.

2. Nerespectarea atributiilor din fisa postului poate fi considerata abatere disciplinara, daca prin actiunea sau inactiunea sa, angajatul a prejudiciat bunul mers al activitatii.
Prin urmare, verificati daca in reg.intern "nerespectarea atributiilor de serviciu sau indeplinirea lor necorespeunzatoare" constituie abatere disciplinara.
Daca da, atunci demarati procedura cercetarii disciplinare prealabile.