Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inselata din necunoastere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inselata din necunoastere

Am cumparat in 2006 de la stat un spatiu comercial pe care eram chirias.In fapt o alta firma inchiriase de la ROMVIAL SA aceasta cladire iar in 1999 a subinchiriat catre noi cea mai mare parte din spatiu. In 2004 a existat o hot de consilu prin care spatiile subinchiriate deveneau contracte de inchiriere direct cu Rovial.Noi am platit chiria pt toata cladirea dar am folosit doar partea pe care o subinchiriasem de la inceput, pt ca nu am stiut adevrul referitor la aceasta cladire, cealalta parte fiind administrata de vecinul de curte fara forme legale. Cand am cumparat, am cumparat doar partea locuita de noi fara sa stim ca contractul initial a fost facut pe intreaga cladire ( prin bunavointa informarii vecinului). Astazi vecinul administreaza partea din cladire in continuare fara forme legale si obtine venituri din inchiriere de multi ani pe aceasta parte.
Acum mi-aj dori sa cumpar si aceasta parte care face parte din cladire pentru a evita neintelegire care exista cu acest vecin datorita bodegarilor pe care ii tot primeste in aceasta parte a cladirii si care imi deranjeaza propietatea. Mentionez ca el locuieste in aceeasi curte la 50m de aceasta cladire a mea. Va rog sa ma sfatuiti cum ar trebui sa procedez si cui sa ma adresez.
Trebuie vazute actele intai...
ce acte? nominalizati va rog