Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Recuperare bani CAS pt concedii medicale FNUASS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Recuperare bani CAS pt concedii medicale FNUASS

Buna ziua!
va supun atentiei urmatorul caz:
am depus la CAS Timis in termenul legal de 90 zile cereri pentru rambursarea indemnizatiilor pt concedii medicale. am intocmit si depus un numar de 12 cereri pentru concediile medicale din perioada Ianuarie 2012 - Mai 2013. unele cereri sunt depuse pentru luna anterioara, altele cuprind 2 luni si una chiar 3. spre ex. am depus in aprilie'12 cerere pentru perioada ianuarie-martie 2012.
pana in prezent nu am primit nici o suma din cele solicitate dar nici notificari cum ca sumele solicitate ar fi respinse de la plata.
societatea a facut o adresa catre CAS Timis in aprilie 2015 in care solicita lamuriri privind intarzierile la platile respective. adresa a fost depusa la sediul CAS avand numar de inregistrare. Pana in prezent nu s-a primit raspuns.

Ce este de facut in situatia de fata si care este termenul de prescriptie al acestor obligatii de plata?
In acest caz, puteti actiona in instanta CAS Timis.
ma intereseaza daca termenul de prescriptie este atins. se prescrie creanta dupa 3 ani sau dupa 5 ani?
Termenul de prescripţie în care sumele pot fi recuperate este acela general de 3 ani, diferit de termenul în care sumele se recuperează de către beneficiarul indemnizaţiei, respectiv termenul special de 90 zile, potrivit art.40 alin.1 din O.U.G. nr.158/2005, privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de stat.
(Tribunalul Arges, Decizia civilă nr.2815/09 septembrie 2013, [ link extern ] )