Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriere datorie si Biroul de Credit.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriere datorie si Biroul de Credit.

Am avut un credit imobiliar. Neducandu-l pana la capat, am fost executat silit si apartamentul a fost scos la licitatie si vandut. Creditul a fost declarat scadent anticipat. Prin vanzare s-a acoperit 80-85 % din datorie. Alte bunuri sau venituri nu am avut. Au trecut mai mult de 3 ani de la vanzarea apartamentului. Nu am cunostiinta si nu cred ca s-au mai initiat alte acte de executare silita pentru datoria ramasa de 15-20 %. Pare sa fie indeplinite elementele unei prescrieri ale datoriei ramase..
Recent am cerut la Biroul de Credit situatia mea si am primit raspuns ca nu am nicio datorie.
Sa inteleg ca am scapat si nu se mai poate cere o alta executare silita ? Multumesc pentru raspunsuri.
AlexGM, utilizator
Nu au legatura una cu alta.
Deci creditorul mai poate cere o noua executare silita, dar eu pot invoca prescrietrea dreptului de a cere aceasta executare. Unde pot afla daca acesta a cerut aceasta executare, tinand cont ca nu mai am acces la fosta adresa, iar adresa mea actuala din buletin e cea veche ?
Nu puteti afla aceste informatii. Numai sa verificati site-ul www.portal.just.ro
Depinde de ce proceduri s-au mai făcut cu privire la debit. Ați mai primit somații de plată în ultima perioadă?
Dupa vanzarea apartamentului nu am mai primit somatii de plata. Ce-i drept, nu am mai avut acces la vechea adresa, iar noi proprietari nu m-au anuntat ca ar exista somatii de plata venite pe numele meu. Am verificat pe portal.just.ro si se pare ca nu sunt actiuni de executare silita pe numele meu. Iar de la Biroul de Credit am primit ca nu am datorii la vreo banca.
Cum au trecut mai bine de 3 ani, ma gandesc ca datoria ramasa e deja prescrisa si nu cred ca vor mai exista astfel de proceduri indreptate impotriva mea.