avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Certificat de garantie, obligativitate completare de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Certificat de garantie, obligativitate completare de catre vanzator

Este obligatorie la vanzarea unui produs ca vanzatorul sa completeze pe certificatul de garantie numele si prenumele cumparatorului, denumirea magazinului ce vinde produsul data vanzarii, stampila magazinului si semnatura cumparator si vanzator?Necompletarea acestuia de catre vanzator se sanctioneaza?
Cel mai recent răspuns: ContSters42601 , utilizator 20:04, 14 Noiembrie 2015
Nu si nu.
Factura este documentul care suplineste datele neinscrise pe certificat.
In acest caz nu sa emis factura doar bon fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificatul de garanție necompletat este valabil? Cretu Jan Marian Cretu Jan Marian Certificatul de garanție necompletat îți asigură garanția legală? De ce este obligatoriu pentru introducerea produselor în service? (atâta timp cât, ... (vezi toată discuția)
Garantie fara bon fiscal Cinthya Cinthya Buna ziua! Am achizitionat un TV de la Altex, iar in luna mai a acestui an imi va expira garantia. Detin certificatul de garantie stampilat de Altex, pe ... (vezi toată discuția)
Certificat de garantie pierdut mmem mmem Buna, Am pierdut certificatul de gatantie al unui produs electronic, mai am doar factura. Produsul a fost cumparat pe firma in urma cu un 1 si 8 ... (vezi toată discuția)