avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dispozitiv fara temei in motivare-punere in executare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dispozitiv fara temei in motivare-punere in executare

Situația creată este urmatoarea:
S-a dispus obligația la plata unei sume cu titlu de cheltuieli de judecată.
Aș vrea să știu dacă în motivarea hotărârii nu apare nici măcar propoziție a motivelor de fapt și mai ales de drept care să susțină decizia judecătorului, această dispoziție poate fi pusă în executare?
Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:24, 15 Noiembrie 2015
da, poate fi pusa in executare. Se pune in executare dispozitivul sentintei, asa cum este le redactat, nu are importanta motivarea
Da, executorul judecatoresc nu analizeaza decat dispozitivul pe care il va pune in executare.
Si daca era ceva gresit tot se putea executa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ducere la indeplinirie decizie civila reintegrare monicalirca monicalirca Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu privire la urmatoarea problema Un salariat care a castigat in instanta (in data de 31.10.2011) anularea deciziei de ... (vezi toată discuția)
Executare dragnea.georgeta dragnea.georgeta Am primit o somatie de la executor in cuprinsul careia mi se solicita sa ma conformez dispozitivului unei sentinte civile –de iesire din idiviziune din ... (vezi toată discuția)
Titlu executoriu magdatudor magdatudor Mi s-a spus ca dupa ce hotararea judecatoreasca devine definitiva trebuie sa o investesc cu titlu executoriu. La ce ajuta asta si ce trebuie sa fac in acest ... (vezi toată discuția)