Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dispozitiv fara temei in motivare-punere in executare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dispozitiv fara temei in motivare-punere in executare

Situația creată este urmatoarea:
S-a dispus obligația la plata unei sume cu titlu de cheltuieli de judecată.
Aș vrea să știu dacă în motivarea hotărârii nu apare nici măcar propoziție a motivelor de fapt și mai ales de drept care să susțină decizia judecătorului, această dispoziție poate fi pusă în executare?
Vă mulțumesc.
da, poate fi pusa in executare. Se pune in executare dispozitivul sentintei, asa cum este le redactat, nu are importanta motivarea
Da, executorul judecatoresc nu analizeaza decat dispozitivul pe care il va pune in executare.
Si daca era ceva gresit tot se putea executa.