Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrerupere perioada de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrerupere perioada de somaj

Buna ziua !
Un somer - aflat in plata - a gasit un post pt o per determinata de 2 luni; exista o posibilitate ca dupa ac perioada sa continue cu somajul sau i se intocmeasca un alt dosar, pt a beneficia de aj de somaj ?
Multumesc.
Legea nr.76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca

art.45
(1)Suspendarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
c)la data incadrarii in munca, conform legii, pe perioada determinata de cel mult 12 luni;
(3)Repunerea in plata, dupa suspendarea in conditiile alin. (1) lit. b), c), e)-i) si k), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai tarziu de 30 de zile calendaristice de la data incetarii situatiei care a condus la suspendare.
(4)Perioada de suspendare prevazuta la alin. (1) lit. a) face parte din perioada de acordare a indemnizatiei de somaj.
(5)Perioada de suspendare a indemnizatiei de somaj pe perioada acordarii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, prevazuta la alin. (1) lit. g), face parte din perioada de acordare a indemnizatiei de somaj in situatia in care nu este indeplinita obligatia prevazuta la art. 41 alin. (1) lit. e).

Astfel, pe durata c.i.m. incheiat pe perioada determinata de 2 luni, plata indemnizatiei de somaj este suspendata.
La incetarea c.i.m. se va depune cerere de reluare a platii acesteia.