Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Autorizatie ISU, Normele PSI
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Autorizatie ISU, Normele PSI

Buna ziua,

Am urmarit cateva postari pe forum privind normele PSI pentru firme si PFA-uri. M-am uitat in legea 307 si nu am gasit nimci depsre ONG-uri. Intrebarea este: pentru sediul social al unei Asociatii non-profit, care nu desfasoara activitate la sediu, exista reglementari, norme, etc?

Va multumesc pentru raspunsuri

Legea nr. 307/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare este general aplicabila pentru toate firmele/ organizatiile/ institutiile publice/ celelalte entitati, etc.
-art.2 Apărarea împotriva incendiilor constituie o activitate de interes public, naţional, cu caracter permanent, la care sunt obligate să participe, în condiţiile prezentei legi, autorităţile administraţiei publice centrale şi locale, precum şi toate persoanele fizice şi juridice aflate pe teritoriul României.
-art.12 al.(5) Persoanele fizice şi asociaţiile familiale care desfăşoară activităţi economice autorizate pe teritoriul României, precum şi celalalte entităţi legal constituite, neprevăzute la alin. (1), îndeplinesc atribuţiile pe linia apărării împotriva incendiilor în nume propriu, prin titularul de drept al entităţii.