Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... coproprietate, neexecutarea obligatiei prevazute de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

coproprietate, neexecutarea obligatiei prevazute de legea 18/1991

In cazul in care doi frati au mostenit dreptul de proprietate asupra unui teren agricol in extravilan si doar unul dintre cei doi manifesta interes, cultivand intreaga lui suprafata, celalalt frate neindeplinidu-si obligatia de a cultiva terenul prevazuta in legea 18/1991, mai are acesta dreptul de a pretinde contravaloarea fructelor care i se cuveneau proportional cu cota-parte din dreptul de proprietate (bineinteles, platind despagubiri pentru cheltuielile facute de fratele sau care a cultivat si cules fructele si de pe partea lui de proprietate)?
Da, poate cere fructele terenului respectiv, cu obligatia de a plati cheltuielile aferente!