Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Culoarul de acces catre garaje si acces in bloc e ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Culoarul de acces catre garaje si acces in bloc e considerat spatiu comun al locatarilor scarii sau spatiu privat?

Cum ne putem proteja sanatatea si securitatea in caz de incendiu, cutremur, de urgenta medicala s aude acces cu obiecte voluminoase necesare locatarilor scarii unde se afla garajele ori pur si simplu daca dorim sa ajungem la intrarea in bloc fara a ne sterge de masinile parcate in fata garajelor, intr-un bloc cu garaje in panta la pater,ale caror culoare de acces in scara sunt blocate uneori de masini ale proprietarilor de garaje sau permanent pe post de parcare de catre masinile unora ce nu apartin proprietarilor de garaje si nici nu locuiesc pe scara blocului dar stiu ca proprietarul vine rar, doar ca atunci cand vine proprietarul acasa blocheaza pe cel pe care il gaseste in dreptul garajului sau astfel obturand accesul catre scara a celorlalti locatari?

Cum pot fi sanctionati locatarii care parcheaza abuziv pe panta din dreptul ghenelor, astfefl tomberoane de gunoi ajungand in alte zone, pe sub ferestrele locatarilor?

Ce lege interzice reparatia auto in fata garajelor, sum geamurile locatarilor?
Monopolizarea uscatoriilor a unora dintre locatari si depozitarea diverselor obiecte in acest spatiu, cum poate fi impiedicata?
Asociatia de proprietari prin regulamentul de ordine interioara prevede conditiile de utilizare loc parcare,cine are dreptul sa utilizeze locurile de parcare,
Asociatia de proprietari nu are autoritatea si competenta sa sanctioneze locatarii,dar poate sesiza oficial autoritatile in domeniu=politie
Referitor la uscatorii,acestea sunt parte comuna
Conform dispozitii in vigoare proprietarii nu au dreptul sa schimne destinatia si aspectul partii comune fara acceptul asociatiei de proprietari
Conform dispozitii in vigoare partea comuna ,poate fi exclusiv utilizata de catre un proprietar in baza unui contract de concesiune sau de inchiriere
Asociatia de proprietari prin regulamentul de ordine interioara poate prevedea conditiile de utilizare exclusiva parti comune
Referitor la reparatia auto in fata garajelor sum geamurile locatarilor,aceasta este interzisa prin ORDIN al Ministerului Sănătăţii: care prevede
Parcările de bloc pot fi amenajate la o distanţă de cel puţin cinci metri de ferestrele imobilului, iar în parcare sunt interzise activităţi de reparaţii şi întreţinere auto

Nerespectarea normelor de igiena si sanatate publica privind mediul de viata al populatiei atrage raspunderea disciplinara, administrativ-materiala, civila ori, dupa caz, penala, in sarcina persoanelor vinovate de abaterile savarsite,