Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... spatiile comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

spatiile comune

Buna ziua,
Sunt presedintele unei asociatii de proprietari si doresc sa stiu daca spatiile comune, in speta spalatoria si uscatoria(nu au foat folosite in scopul in care au fost construite) pot fi inchiriate de proprietari ca spatii de depozitare si care este forma legala?
In cazul in care un proprietar a ocupat abuziv uscatoria poate fi somat sa plateasca pentru folosirea spatiului(de eliberat nu vrea nici sa discute) si daca da care este forma legala?
hg 1588/2007 art 12 litera B alineatul a
a) sa mentina in bune conditii proprietatea individuala, apartamentul sau spatiuI cu alta destinatie decat
aceea de locuinta, pe propria cheltuiala. Niciun proprietar nu poate incalca, afecta sau prejudicia dreptul
de proprietate comuna sau individuala al celonlalti proprietari din condominiu

daca un proprietar doreste sa foloseasca exclusiv trebuie sa incheie contract de inchiriere cu asociatie
art 23
SpatiiIe din proprietatea comuna pot fi utilizate de catre terti, persoane fizice sau juridice, de
drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiniere, de folosinta sau de
concesiune, potnivit art. 39 din Legea nr. 230/2007
daca proprietarul ocupa abuziv proprietatea si nu vrea sa o elibereze trebuie sal dati in judecata.
fyeratanye, utilizator
radulescuecaterina a scris:
... pot fi inchiriate de proprietari ca spatii de depozitare si care este forma legala?

Da, pot fin inchiriate. Se incheie contract de inchiriere intre asociatie (presedinte) si chirias.
Uscatoria ocupata de un proprietar poate ramana acelui proprietar in baza unui contract de inchiriere iar daca nu vrea, poate fi atribuita altui proprietar tot pe baza unui contract de inchiriere.
La limita, daca nu reusiti sa-l convingeti, lasati spatiul in folosinta comuna, faceti copii ale cheii de la usa si dati fiecarui proprieatr de pe scara cate o cheie sa poata folosi nestingheriti acel uscator.
Este bine ca in prima adunare generala, comitetul executiv sa prezinte un inventar al tuturor spatiilor comune, explicand situatia fiecaruia si propunand inchirierea tuturor. Asa puteti avea o hotarare a adunarii generale valabila si pentru cineva care ar fi impotriva.