Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de vanzare- cumparare cu uzufruct viager pe o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de vanzare- cumparare cu uzufruct viager pe o camera

Buna ziua , am un apartament cu doua camere , din care pe dormitor este pusa ipoteca pentru un batran care are uzufruct viager pe acea camera, sufera de dementa alzheimer am si contract de intretinere cu batranul ,as dorii sa-l duc intrun azil de stat, intrebarea este ; pot pierde apartamentul pentru ca l-am internat in azil si sa-mi ia statul casa.
dvs sunteti proprietar, cum ar fi putut domnul care are uzufruct viager pe o camera , sa ipotecheze o parte din imobil?? nefiind proprietar ..
la notariat s-a facut act de vanzare cumparare cu intretinere cu uzulfruct viager ,cand a iesit extrasul din cartea funciara ,scrie ca este ipoteca pe dormitor in favoarea batranului.