Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Regulamentul CE nr. 2201/2003
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Regulamentul CE nr. 2201/2003

Buna ziua,

Vin cu urmatoarea problema: Sotul este german, sotia este moldoveanca, s-au casatorit in Germania. Acum locuiesc in Romania. Vor sa divorteze.Sunt de acord cu divortul, nu au copii minori.
Intrebarea mea este: Pot sa mearga la instanta din Romania sa ceara divortul, daca nu au certificatul de casatorie transcris in Romania? Multumesc
Daca au domiciliul aici de ceva timp, da.