Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Exercitare autoritate parinteasca dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Exercitare autoritate parinteasca dupa divort

Buna ziua! Am divortat in anul 2012 si in urma hotararii cei doi copii mi-au fost incredintati, iar autoritatea parinteasca mi-a fost atribuita doar mie. Eu am cerut ca cei doi copii sa aiba domiciliul la mine pentru ca tatal este o persoana violenta ( fetita, fiind mai mare a ramas cu traume - intrucat a asistat la bataile repetate pe care eu le-am primit, uneori chiar si ea-). Tin sa mentionez ca eu am fugit de la domiciulul pe care il aveam cu fostul sot, impreuna cu copiii la parintii mei,urmand apoi sa il chem in judecata pentru un divort de comun acord. Desi, el fusese violent cu mine, inca influentata de sentimente am considerat ca acest divort s-ar putea face pe cale amiabila si fara incidente. In urma divortului, s-a stabilit doar contributia lunara si nu s-a specificat niciun program de vizitare. In acest an, m-a chemat in judecata pentru dreptul sau la exercitarea autoritatii parintesti, acuzandu-ma ca " am plans si l-am implorat sa renunte de buna voie la acest drept"- lucru neadevarat , singurul lucru pe care i l-am cerut a fost acela de a fi de acord ca cei doi copii sa aiba domiciliul la mine. Tatal copiilor este o persoana instabila psihic deoarece trece foarte usor de la o stare la alta, fara motive clare, este paranoic- mereu ma acuza ca as complota impotriva lui si ca as avea legaturi cu alte persoane - un alt lucru neadevarat deoarece eu nu aveam nici telefon si nu puteam lua legatura cu nimeni din familia mea sau din cercul meu de prieteni . Are un dosar penal pentru vatamare corporala, lovind un vecin doar pentru ca acesta vorbise prea tare pe drumul public seara. Acest incident a fost in perioada cat noi eram casatoriti si pentru ca nu aveam conditii optime de trai in momentul in care s-a cerut si o ancheta sociala la domiciliul nostru, el a hotarat sa plecam in strainatate la mama sa. Acum doreste sa isi viziteze copiii si sa ii ia la domiciliul sau de sambata pana duminica dupa amiaza,inclusiv in perioadele de vacante. Vreau sa stiu cum as putea actiona astfel incat copiii sa nu paraseasca domiciliul meu ( poate sa ii viziteze , dar sa fie in prezenta mea pentru ca imi e teama ca nu cumva din razbunare sa le faca ceva copiilor). Copiii il percep ca pe un om strain. Copilul mai mare ( are 5 ani) nu vrea sa plece de langa mine( fetita, timp de un an de zile nu a vrut sa ramana in prajma niciunei persoane de sex masculin fara mine, aici incluzandu-l si pe tatal meu care cu greu a reusit sa ii dobandeasca increderea). El pozeaza acum ca un tata iubitor, desi in decurs de 3 ani de la divort abia daca a vorbit la telefon cu ei( iar in ultimele luni de cand a intentat procesul ma suna foarte des, interesandu-se de soarta lor). Bineinteles ca ma acuza ca tot eu l-am implorat sa nu ne viziteze in aceasta perioada pt a ma linisti. Va rog sa imi sugerati la ce sa ma astept ( daca as avea sau nu sansa sa castig ceea ce imi doresc si cum). Daca mai exista neclaritati , va rog sa ma intrebati, va voi raspunde cat se poae de sincer . Va multumesc!
Autoritate părintească comuna ar primului dar nu ii va fi de mare ajutor.

Dacă nu a dezvoltat relații apropiate cu copilul și instanta observa acest lucru pe baza de probe eu cred ca va obține doar vizita în prezenta mamei.

După câțiva ani va putea obține de la instanta și sa ia copilul la domiciliul tatălui.
Doamna, exista deja vreun dosar pe rolul vreunei instante? Caci atunci ar trebui sa va informati la unul-doi avocati...
Altfel, eu nu am inteles de ce anume doriti sa fiti de fata la acele vizite, nu prea se pare ca ati putea sa impoedicati abuzuil luui, daca e cazul, asupra copiilor, vazand ca in trecut ati fost abuzata de el, uneori si fiica dv. Asadar e cel putin straniu ca doriti asta, vazand ca nu ajuta la nimic.
Mai mult, in anumite situatii ar putea fi impotriva dv. si, mai ales a copiilor dv.
Totusi, ca ar primi program sau nu, nu face diferenta mare. Diferenta ar face sa ajutati copiii sa treaca prin perioada asta a vreunui inceput de program, sa nu-i lasati la greu. Va va fi si dv. greu, insa pentru ei e esential in dezvoltarea lor. Asa ca, acum, ei conteaza mai mult.
Asadar, cereti tot ajutorul pe care il puteti primi de la psihologul gradinitei, educator, asistenta sociala etc.
De asemenea, notificati-l si aratati-i deschidere, limitand orice interactiune cu el la interesul copiilor, la vazutul lor si, mai ales, atentionand cu privire la violenta.
Asta va ajuta sa creati o pozitie buna de inceput a vizitarii, asa incat domnului ii va fi dificil sa ajunga la violente si, daca ar ajute, ar fi dificil atunci sa mai aiba vreun programd e vizitare.
Totul tine de cum incepeti, de cum va tineti de promisiuni, de cata sustinere au copiii, de cata tarie aveti acum. Da, puteti inclina toata balanta in favoarea dv. sau o puteti inclina in favoarea lui.
Partea cu cadourile sau altele intervine atunci cand unii incep prost sau altii sunt sfatuiti de cei care au inceput prost. Daca unui parinte ii e negat ca a trimis doua mere, evident ca el va trimite cate unul, mai des si cu confirmare. Orice comportament al nostru determina un anumit comportament al celor din jur.
Nu stiu daca sunt temeiuri ca tatal copiilor dv. sa nu-i vada, trebuie verificata situatia si, mai ales, starea copiilor.
:offtopic:
Referitor la sfaturile date de cei care încep prost:
O mamă este acuzată de alienare parentală, sindrom Stockholm, sindrom Munchausen, etc. Femeia demonstrează cu înscrisuri, şi cu martori - chiar şi martorii lui - că NU a împiedicat relaţia tată-copil, nici măcar când nu exista program de vizită. Aşa s-a apărat mama de acuzaţii.
Instanţa de apel , în baza acestor dovezi, a concluzionat că există o relaţie de ataşament suficient de mare între copil şi tată, aşa că e cazul să plece peste noapte la locaţia din Romania aleasă de reclamant.
Deci, un pahar umplut până la jumătate e pe jumătate plin sau pe jumătate gol :-/
Doamna la ce sa va asteptati? simplu, la continuarea lungului sir de minciuni pe care deja l-ati sesizat. Sfatuit de avocat o sa va copleseasca de daruri de Craciun, va suna, va da sms uri, mailuri etc.
Ce aveti dvs de facut? Implicati-l in rolul de tata. Chemati-l la serbarea copiilor, la doctor, trimiteti-l sa ia medicamente/rechizite etc ce e nevoie ptr copii. Fie va face aceste lucruri si atunci inseamna ca intelege sa-si schimbe conduita si sa fie un tata normal, fie isi va da in vileag intentiile de a va chinui pe dvs si nu de a relationa cu copiii. E bine ca tatal sa perceapa ca copiii nu exista doar pe durata progr de vizitare, ci fac noaptea febra, vomita duminica la 5 dimineata, isi rup hainele, isi pierd jucariile, vor o minge noua etc. Implicati-l in toate acestea, chemandu-l, sunandu-l, cerandu-i si la 5 dimineata si noaptea si in vacanta si la scoala si la doctor etc. caci asta inseamna sa fi parinte si sa ai autoritate parinteasca comuna. E placut sa ai copii doar sambata! iar in masura in care e DOAR placut, iti si doresti!
:offtopic:
Martoze, FYI, ma refeream la cei ce sfatuiesc parintele la care nu locuieste copilul... nu are legatura cu cazul dv., se referea la partea adversa. Ati simtit un atac ce nu a existat.

Martoze si proastasatului, inca odata: la obiect. urmatorul mesaj il sterg.
Mesajele offtopic complet se refera doar la moderare.