Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... inchiriere bun de catre consiliul local?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

inchiriere bun de catre consiliul local?

Consiliul local poate inchiria terenuri de la persoane juridice in vederea subinchirierii acestora unei regii autonome de exemplu?
Consiliul local poate hotari cu privire la cumpararea unor bunuri din domeniul privat si le pot da in conditiile legii in administrare, insa nu am gasit o speta in privinta inchirierii pentru a subinchiria.
O seara placuta.
Totul se rezumă la aplicarea L.215/2001 și fiind vorba despre domeniul privat al UAT, sunt aplicabile regulile dreptului comun.
Trebuie să existe HCL ca act administrativ, prin care să se fi luat hotărârea de închiriere a terenului, hotărâre care se ia cu aplicarea normelor legale- se stabilește pe ordinea de zi, se convoacă ședința, se aduce la cunoștința publicului, etc. În continuare, Consiliul local, ca și chiriaș , are dreptul să subînchirieze bunul , având în vedere art. 1883 NCC- subînchiriere - dar tot prin HCL.
Speță deocamdată nu am găsit.